TAPP Başkanı Dr. Necmi Sınanmış: Yılbaşında sağlığınızı ve toplum huzurunu tehlikeye atmayın!

Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) Başkanı Dr. Necmi Sınanmış, alkol kullanımında güvenli bir alt sınırın olmadığını belirterek yılbaşı gecesi yeni bir yıla girmenin heyecanı ile alkol tüketilmesinin, sınırları zorlamasına ve dolayısıyla da sağlığın bozulmasına neden olduğunu ifade etti.

Alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP), yılbaşı kutlamaları nedeniyle alkol tüketiminden doğacak üzücü olayların önüne geçmek istiyor. TAPP Başkanı Dr. Necmi Sınanmış, yeni yıla girerken sevgi ve saygı çerçevesinde eğlenilerek girilmesi gerektiğini söyledi. Alkol kullanımının güvenli bir alt sınırı olmadığını belirterek yılbaşı gecesi yeni bir yıla girmenin heyecanı ile alkol tüketilmesinin, sınırların zorlanmasına ve dolayısıyla da sağlığın ve toplum huzurunun bozulmasına neden olduğunu belirten Sınanmış, “Eğlenme adı altında alkol tüketerek toplumsal huzuru bozmamamız gerekiyor” dedi.

Keyif verici, eğlence adı altında alkol tüketiminin fazlalaştığını, alkol kullanım yaşının da gittikçe düşmeye başladığını belirten Sınanmış, “Alkolün özendirici etkilerini kaldırmak, bir takım düzenleyici kurallar getirmek ve buna bağlı olarak toplum huzuruna engel olan kazaların, cinayetlerin, tecavüzlerin, şiddetin önüne geçmek için toplum olarak mücadele etmek gerekir, bu bir sorumluluktur.” şeklinde konuştu. Sağlıklı ve saygılı nesiller yetiştirmenin de farkındalık uyandırmaktan geçtiğini belirten Sınanmış, “Sağlığa zarar vermeden, insanlığı rahatsız etmeden, toplumsal kaosa, ekonomik ve sosyal yaralara sebep olmadan sağlık, huzur, neşe içinde yeni yıla girmek toplumsal arzu ve temennidir.” vurgusunu yaptı.

 “Alkolün neden olduğu toplumsal kaosu engellemek zorundayız!”

Amaçlarının bir halk sağlığı problemi olarak alkol tüketimi ve bağımlılığının toplumun tüm kesimlerince farkına varılmasını sağlamak olduğunu belirten Sınanmış, şunları kaydetti: “İnsanca ve çağdaş yaşamak için alkolün oluşturduğu toplumsal kaosu, uyuşukluğu, kuralsızlığı, negatif yaşamı, hastalıkları, sevgisizliği ortadan kaldırmak sağlıklı ve sevgi dolu hayatı inşa etmek zorunludur.” Alkolün özendirici etkilerini ortadan kaldırmak için bir takım kurallara ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Sınanmış, “İlgili Bakanlık ve kurumların çalışmalar yapmasına rağmen henüz oluşturulmuş bir alkol politikamız yok. Avrupa Uyum Yasaları gereği de alkol politikalarına ihtiyaç var. Zira alkol konusunda özgür bildiğimiz Avrupa ülkeleri; konu insan ve toplum sağlığı ve huzuru olunca alkol düzenlemelerinde en sert önlemleri alıyor. TAPP da alkol yasası düzenlemeleri ve politikaların oluşturulması ihtiyacından doğdu” diye konuştu.

Kuruluş çalışmalarına 2013 yılında başlanılan TAPP; Türkiye’de alkol üretimi, satışı, tüketimi, reklamı, alkol promosyon ve teşvikinin izleme ve değerlendirilmesi ve alkol bağımlılığı gibi konular üzerine yoğunlaşıyor.

TAPP bünyesinde, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Milli Pediatri Derneği, Otizmlilere Bakım ve Eğitim Derneği, Türk Böbrek Vakfı gibi sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Tüketiciler Birliği, Eğitimciler Birliği Sendikası, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği gibi muhtelif sektörlerden 50 sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Platformda sivil kuruluşlar dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi resmi kurumlar da gözlemci olarak yer alıyor.