Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) Kuruldu

8 Mart 2013 Cuma günü bir araya gelen, aralarında Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin de bulunduğu 27 kurum ve kuruluş öncülüğünde Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) kuruldu.

8 Mart Cuma günü Sepetçiler Kasrı’nda 27 kurum ve kuruluşun katıldığı bir toplantı yapıldı. Yeşilay’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıda Türkiye Alkol Politikaları Platformu, geniş bir sivil ve resmi katılımcı desteği ile kuruldu.

Platform için sivil ve resmi kurumlardan geniş katılım

Sepetçiler Kasrı’nda düzenlenen toplantıda söz alan çok sayıda kurum temsilcisi yapılacak olan çalışmanın ülkemiz için gerekli olduğuna vurgu yaparak alkol politikalarının gelişimi için elbirliğiyle çalışacaklarını ifade ettiler.

Platform bünyesinde Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Tüketiciler Birliği, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi gibi değişik sektörlerden de kuruluşlar bulunuyor. Platformda sivil kuruluşlar dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu gibi resmi kurumlar da yer aldı.

Çağdaş Alkol Düzenlemelerine İhtiyaç Var

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman platformun açılış konuşmasında benzer oluşumların birçok ülkede bulunduğunu ancak ülkemizde böyle bir girişimin henüz çok yeni olduğunu belirtti. Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının, cinnet ve cinayetlerin, kadına yönelik şiddetin en önemli nedenlerinden birinin alkol olduğunu belirten Karaman, ortaöğretimde artan alkol kullanım oranlarının ve alkol endüstrisinin gençlik faaliyetlerinde reklam ve sponsorluk yoluyla öne çıkmasının çocuklarda ve gençlerde alkol kullanım oranlarını arttırdığına dikkat çekti.

Platformun tüzük ve yürütme kurulunun belirlenmesi çalışmalarının önümüzdeki aylarda tamamlanması ve daha fazla sayıda kurumun platforma katılımı öngörülüyor. Prof. Karaman Platforma katılımcı kurum ve kuruluşların sayısını genişleteceklerini ve ülke genelinde bir farkındalık oluşturacaklarını söyledi. Türkiye Alkol Politikaları Platformu’nun sekretarya çalışmalarını Yeşilay yürütecek.