Türkiye Alkol Politikaları Platformu, Genel Kurulunu gerçekleştirdi

Aralarında Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin de bulunduğu 50 üye kurum ve kuruluşun katılımıyla kurulan, Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) ilk genel kurulunu gerçekleştirdi.Genel Kurul toplantısında platformun temel çalışmaları, politikaları ve vizyonu ile ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Hedef; tüm sivil toplum kuruluşlarının müdahil olduğu bir sağlık hareketi.

Alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla 8 Mart 2013’te kurulan Türkiye Alkol Politikaları Platformu, ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Halk sağlığı üzerine özelleşmiş 50 üye kurum ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) Genel Kurulu, yeni Yürütme Kurulunu seçti. 26 Nisan Cumartesi günü Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen toplantı sonrası yürütme kurulu üyeleri bir de basın toplantısı düzenledi.

Genel Kurulda konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, İngiltere’de 14-16 yaş aralığındaki gençlerde ağır alkol içiciliği oranının yüzde 46’lara ulaştığını İngiltere’nin, Alkol Politikaları geliştirmekte geç kaldıklarını ifade ettiklerini belirterek; “Ülkemizde her üç lise öğrencisinden biri alkolle tanışmıştır. Biz de halk sağlıkçıları olarak bu seviye artmadan ortak akılla çözüm arayışına girmeye karar verdik” dedi.

Genel Kurul ardından TAPP Yürütme Kurulu üyeleri bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İstanbul Trafik Vakfı’ndan Av. İzzet Pulur, Türk Karaciğer Vakfı’ndan Dr. Necmi Sınanmış, Kültür Aile ve Toplum Vakfı’ndan Dr. Gülşen Öztürk, Tüketiciler Birliği Derneği’nden Hatice Saadet Kalyoncu, İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği’nden Hanzade Tosun katıldı. TAPP yürütme kurulu adına basın açıklamasını Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Akif Seylan gerçekleştirdi.

Op. Dr. Mehmet Akif Seylan, Halk sağlığı konusunda ilgili tüm kurumlar olarak 1 yıl önce TAPP’ın temellerini attıklarını ifade ederek öncelikle geçici bir kurul oluşturduklarını ve bugün de yürütme kurulunu seçerek çalışmalarına başladıklarını kaydetti. Seylan; “Bugün, halk sağlıkçıları olarak gerçekleştirdiğimiz mücadeleler sonucunda tütün ürünleri veuyuşturucu maddeler, tüm toplumun mücadelede destek verdiği bir halk sağlığı problemi olarak kanıksanmıştır. Bugün de alkolle alakalı insan yaşamını olumsuz etkileyen trafikten tüketici haklarına, karaciğer sağlığından kadın ve aileye kadar tüm ilgili sivil toplum kuruluşları ile ortak bir sivil insiyatif girişimine imza attık.

Gelişmiş ülkelerde yarattığı problemler sebebi ile çok ciddi alkol politikalarının yürütüldüğünü gözlemliyoruz. Özellikle serbest piyasaya geçiş ile alkol endüstrisinin hedef pazarı haline gelen ülkemizde, problemler bu derece ciddi hale gelmeden önemli bir adım atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Amacımız, bir halk sağlığı problemi olarak alkol tüketimi ve bağımlılığının toplumun tüm kesimlerince farkına varılmasını sağlamaktır. Platformumuz tüm sivil insiyatiflere açık, hepsinin fikirlerini alarak ortak akıl ile bu sağlık meselesinin üstüne gitmeyi amaçlamaktadır” dedi.

Kuruluş çalışmalarına 2013 yılında başlanılan platform; Türkiye’de alkol üretimi, satışı, tüketimi, reklamı, alkol promosyon ve teşvikinin izleme ve değerlendirilmesi ve alkol bağımlılığı gibi konular üzerine yoğunlaşıyor. TAPP bünyesinde, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı, Milli Pediatri Derneği, Otizmlilere Bakım ve Eğitim Derneği, Türk Böbrek Vakfı gibi sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Tüketiciler Birliği, Eğitimciler Birliği Sendikası, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği gibi muhtelif sektörlerden de kuruluşlar bulunuyor.

Platformda sivil kuruluşlar dışında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gibi resmi kurumlar da gözlemci olarak bulunuyor.